Byråkratin kostar 15.000 jobb per år
- ombudsman2
- för 3 timmar sedan
- 1 min läsning
En färsk företagargallup i Finland visar att företagen upplever en ökande reglering av verksamheten. Två av tre tillfrågade svarar att byråkratin ökat och tre av fyra säger att myndighetspålagorna förorsakar betydande kostnader. Den sektor som drabbats hårdast är industrin, där 91 procent anser att regelverken är ett hinder för verksamheten.
Byråkratin är ett allvarligt hot mot företagsutveckling och tillväxt, som ökar kostnaderna försvagar konkurrenskraften. En stor del av de senaste årens nya regler kommer från EU. Enligt en beräkning som gjorts i Danmark kostar reglerna unionens företag 80 miljarder euro.
Samtidigt finns ett övergripande mål om avreglering, i synnerhet för små och medelstora företag, men det går allt för långsamt.
Om enkätresultaten slås ut över alla Finlands 300.000 företag uppskattas byråkratin kräva minst 3,8 miljoner arbetsdagar per år, eller mer än 15.000 årsarbetsplatser. Även om det är en grov uppskattning, så visar det på en oerhörd mängd arbete som inte är värdeskapande.
Företagarna uppmanar därför regeringen att granska överregleringen, särskilt den nationella lagstiftningen som ligger ovanpå EU-rätten.
Bland avregleringsförslagen finns bland annat: slopat revisionstvång för mikroföretag, garanterade handläggningstider hos myndigheterna för anmälningar och tillstånd, samt minskade krav i tillståndspliktiga verksamheter.






Kommentarer